Hobby, które pozwolą Ci się wyciszyć

Hobby, które pozwolą Ci się wyciszyć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach bardzo często zapominamy o tym, jak ważne dla naszej równowagi  jest, aby pozwolić sobie trochę zwolnić i poświęcić chociaż chwilę samej sobie. Dowiedz się, co możesz robić w wolnej chwili, aby wyciszyć swój umysł oraz zrelaksować ciało. 

Deadline’y, spotkania, milion spraw na głowie… która z nas tego nie doświadcza? Bardzo często zapominamy jednak, aby w tym wirze obowiązków znaleźć także chwilę dla siebie. Dowiedz się, jakie aktywności pomogą Ci się wyciszyć i oczyścić umysł.

Dlaczego wyciszenie jest tak istotne?

Zacznijmy od tego, dlaczego wyciszenie się jest tak istotnym fragmentem naszego dnia. Przede wszystkim pozwala ono na zachowanie równowagi psychicznej oraz poprawia znacząco komfort życia. Badania pokazują, że osoby regularnie poświęcające czas na hobby rzadziej odczuwają skutki stresu, wahań nastroju i depresji. Ponadto wybierając aktywności pomagające się wyciszyć, pozwalasz samej sobie na chwilowe oderwanie się szumu otaczającego Cię świata, co jest niezwykle ważne. W obecnych czasach jesteśmy stale przebodźcowani, co negatywnie wpływa na naszą zdolność koncentracji i generalne samopoczucie. Daj więc sobie chwile wytchnienia i poświęć chociaż kilkanaście minut dziennie tylko dla siebie.

Joga – najlepszy sposób na wyciszenie przed snem

Po całym dniu na nogach lub przed biurkiem Twoje ciało i umysł są niesamowicie zmęczone i spięte. Dlatego też warto poświęcić wieczorem nawet kilkanaście minut na jogę. Dzięki niej pozbędziesz się napięcia oraz wyciszysz i oczyścisz umysł. Przed snem (lub po prostu, gdy potrzebujesz chwili wytchnienia) najlepsza będzie praktyka Yin jogi lub Nidra jogi, ale możesz też zdecydować się na nieco bardziej energetyczną sesję na macie.

Yin joga to powolna i bardzo spokojna praktyka pozwalająca na rozluźnienie nie tylko wszystkich mięśni, ale także tkanki łącznej, stawów oraz więzadeł. Oznacza to, że po kilkunastominutowym treningu będziesz czuła się niesamowicie odprężona. Nidra joga to zaś technika głębokiej relaksacji. Jej głównym celem jest osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia, dobrego samopoczucia i połączenia z własnym wnętrzem.

Twórcze dbanie o siebie

Genialnym sposobem na wyciszenie się jest także twórcze spędzanie czasu. Pozwalanie sobie od czasu do czasu na artystyczną zabawę oraz eksplorowanie własnej kreatywności bez narzuconych ram jest wspaniałym pomysłem na odświeżenie umysłu. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu stawać się profesjonalną malarką czy śpiewaczką – ważne, aby to, co robisz, po prostu sprawiało Ci przyjemność.  Projekty twórcze takie jak malowanie obrazów, tworzenie muzyki lub po prostu gra na instrumencie i śpiewanie, szycie, układanie dekoracji kwiatowych, czy wszystkie inne manualne i kreatywne zajęcia są jedną z najlepszych metod na oderwanie się od codziennego stresu. Ciekawym pomysłem jest także malowanie po numerach, a wszystkie potrzebne do tego artykuły takie jak płótna z numerami, farby oraz pędzle znajdziesz na stronie Artnapi. Pamiętaj jednak, żeby zrezygnować z nadmiernego samokrytycyzmu, kiedy coś tworzysz. Wewnętrzny krytyk często sprawia, że rezygnujemy z rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, tylko dlatego, że nie jesteśmy w nich najlepsze. Zapomnij o tym, kiedy spędzasz kreatywnie czas sama ze sobą i po prostu czerp przyjemność z wykonywanych czynności.

Zdjęcie główne: Benjamin Child/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać idealne akcesoria do swojej stylizacji?
Jak dobrać idealne akcesoria do swojej stylizacji?
Odkryj, jak dobrać idealne dodatki do swojej stylizacji, aby podkreślić swój indywidualny styl i dodać uroku każdemu lookowi.
3 pomysły na stylizacje z kolorem beżowym w roli głównej!
3 pomysły na stylizacje z kolorem beżowym w roli głównej!

Dowiedz się, jak komponować modne stylizacje z kolorem beżowym w roli głównej!

Czy warto inwestować w kosmetyki naturalne?
Czy warto inwestować w kosmetyki naturalne?
Poznaj korzyści płynące z wyboru naturalnych kosmetyków. Podpowiadamy, jak rozpoznać prawdziwie ekologiczne produkty i jak wpływają na zdrowie skóry.
Ostatnie wpisy